China

De bevolkingskrimp in China houdt onverminderd aan. In 2025 daalde het aantal inwoners voor het vierde jaar op rij, ondanks grootschalige pogingen van de overheid om het krijgen van kinderen aantrekkelijker te maken. Het geboortecijfer bereikte opnieuw een historisch dieptepunt: vorig jaar werden 7,92 miljoen baby’s geboren. Dat is 17% minder dan in 2024 en het laagste aantal sinds het begin van de metingen in 1949.

Tegelijkertijd steeg het aantal sterfgevallen naar 11,31 miljoen. Per saldo kromp de bevolking met 3,39 miljoen mensen tot circa 1,405 miljard inwoners. Demograaf Yi Fuxian wijst erop dat de huidige geboortecijfers vergelijkbaar zijn met die van 1738, toen China nog ongeveer 150 miljoen inwoners telde – een scherp contrast dat de ernst van de situatie onderstreept.

Overheid zet in op steun voor jonge gezinnen
De nieuwe cijfers komen op een gevoelig moment voor beleidsmakers in Beijing. Al jaren probeert de overheid de dalende geboortecijfers te keren met financiële prikkels en beleidswijzigingen. In 2025 werd 90 miljard yuan vrijgemaakt voor een landelijke kinderopvangsubsidie voor kinderen tot drie jaar. Ook werkt de overheid aan een uitbreiding van de zorgverzekering, zodat kosten rond zwangerschap en bevalling – inclusief ivf-behandelingen – volledig worden vergoed.

Jonge Chinezen haken af

Toch lijkt het effect beperkt. Veel jonge Chinezen stellen het krijgen van kinderen uit of zien er helemaal van af. Economische onzekerheid, hoge jeugdwerkloosheid en stijgende kosten spelen daarbij een grote rol. De gemiddelde kosten om een kind groot te brengen worden geschat op ongeveer 538.000 yuan, ruim 6x het Chinese bbp per hoofd van de bevolking. In grote steden liggen die kosten nog aanzienlijk hoger. Op het sociale platform Weibo verwoorden gebruikers hun frustratie scherp: ‘In deze omstandigheden is het een wonder dat mensen überhaupt kinderen krijgen.’

Vergrijzing en krimpende beroepsbevolking

Daarnaast werkt het demografische verleden door. Decennialang gold in China de eenkindpolitiek, die pas in 2015 werd afgeschaft. De generatie die nu in de vruchtbare leeftijd zit, groeide op met het idee dat één kind – of helemaal geen – de norm is. Tegelijkertijd krimpt het aantal vrouwen tussen 15 en 49 jaar snel en vergrijst de bevolking in rap tempo. Inmiddels is bijna 23% van de Chinezen ouder dan 60 jaar.

De overheid ziet deze ontwikkelingen als een groot maatschappelijk en economisch risico en verhoogde recent de pensioenleeftijd. Toch waarschuwen demografen voor een structureel tekort aan arbeidskrachten, juist nu de economie meer binnenlandse consumptie nodig heeft. Versoepelingen rond trouwen en campagnes die ‘positieve gezinswaarden’ promoten, moeten verlichting brengen. Maar de verwachtingen zijn somber: China behoort inmiddels tot de landen met de laagste geboortecijfers ter wereld.

Bron: welingelichtekringen.nl – Beeld: leungchopan
Meer laatste nieuwsberichten