‘Kijk dit is hem!’ Vol trots komt ze de kamer inlopen met een werkelijk prachtige draagzak. ‘Ik viel er als een blok voor toen ik hem online voorbij zag komen tijdens mijn eerste zwangerschap, absoluut boven het budget maar ik kreeg het niet meer uit mijn hoofd. Dus uiteindelijk toch besteld. Maar ja, zij…’, ze knikt even naar haar spelende peuter onder de eettafel, ‘Zij vond er niks aan, tenminste die indruk had ik, jij denkt daar anders over hè?’
Ze verwijst naar de laatste cursus avond waar zij deelnemer van was. Die avond was het onderwerp: Hoe kun je een baby helpen om na de geboorte te wennen aan een wereld buiten de buik. Dragen door middel van een draagdoek of draagzak kwam langs als een hulpmiddel daarbij. ‘Er is geen enkele baby die het niet fijn vindt om gedragen te worden’, zei ik. En zij reageerde direct op mijn uitspraak vanwege een heel andere ervaring met haar dochter. Als baby bleef haar dochtertje altijd maar onrustig in de draagzak, ging nooit slapen en zo hielden ze het niet lang vol. De prachtige dure draagzak belandde in de kast en kwam nooit meer tevoorschijn. Het maakte me nieuwsgierig, wat zou daar aan de hand zijn geweest? Omdat er tijdens de cursus avond nog meer onderwerpen besproken moesten worden deed ik haar het aanbod om er tijdens een huisbezoek eens samen naar te kijken.
‘Wil hem eens omdoen samen met deze pop?’ vraag ik nadat we de draagzak uitgebreid hebben bewonderd. Terwijl ze nog bezig is de draagzak om te doen zie ik al een aantal puntjes waardoor het misschien niet zo een succes is geweest met haar oudste. Een beetje mopperend kijkt ze me even later aan. ‘Ik vind het nog steeds waardeloos hoor!’ ‘Dat begrijp ik helemaal, het ziet er ook echt niet comfortabel uit’ zeg ik. ‘Laten we kijken of we daar nog iets aan kunnen doen. Eerst kunnen we de heupband wat hoger om je middel vastmaken. Je moet met gemak de baby een kusje op het hoofdje kunnen geven. Nu zit de baby veel te laag zie je dat?’ Ze merkt direct het verschil. Ik pas nog wat aan met de banden en de gespen. Stap voor stap wordt het wel beter maar helemaal mooi aansluitend en passend lukt niet echt. Ze loopt even heen en weer door de kamer en bekijkt zichzelf met drager in de spiegel. ‘Oké, dit zit echt al zoveel beter dan het ooit heeft gezeten. Maar echt ontspannen lukt niet.’ Ik leg haar uit dat baby’s ook reageren op de spanning die jij voelt. Wanneer het draagsysteem voor jou niet prettig zit voelen zij die spanning ook en reageren daar dan ook op. Dus laat ik ook een aantal van mijn draagzakken zien en stel voor dat ze die ook nog even probeert. ‘Bij deze, kun je zowel het rugpand als de banden op allerlei verschillende manieren aanpassen. Zo kun je ervoor zorgen dat het zowel voor jou als voor je baby comfortabel is.’ Verrast kijkt ze me aan. ‘Jeetje wat een verschil! Dit voel je bijna niet.’ Inwendig doe ik vreugdedansje, ik had al gehoopt dat ze dit verschil zou voelen! Na dit enthousiasme durf ik haar nog wel even verder uit te dagen ondanks haar tegenzin om te knopen met een draagdoek. ‘Met deze half-buckle heb je het ‘best of both worlds’, het gemak van de gesp om je middel en de mogelijkheid om met de banden stevig op te spannen en aan te passen aan jouw lijf.’ Haar nieuwsgierigheid wint en niet veel later loopt ze stralend met de pop in de draagzak door de kamer. ‘Dit is hem hoor! Oh als ik dit had geweten had ik nooit een draagzak online besteld!’
Online bestellen is 9 van de 10 keer natuurlijk prima. Een passend en comfortabel draagsysteem kiezen is echter zo persoonlijk. Verschillende merken en soorten passen, voelen en ontdekken draagt bij aan langdurig draagplezier. En heel vaak komt er dan totaal iets anders uit dan van tevoren gedacht!

Mirjam Boven is verpleegkundig babyconsulent, docent babymassage en draagconsulent. Zij heeft 20 jaar als verpleegkundige op verloskamers en kraamafdeling gewerkt en is nu werkzaam bij verloskundigenpraktijk Wolkom in Drachten.
